Съвети относно ваксинирането на кучето
Eдно от първостепенно важните неща, което трябва да направите, когато си взимате куче, е ваксинацията. Така ще си спестите хиляди главоболия напред във времето, ще защитите питомеца, вас и вашето семейство. Ето защо е добре да сме наясно с няколко основни правила при ваксинирането, за които да си отваряме очите на четири.
Начален етап
Прието е поставянето на първа ваксина на малкото куче да се осъществява на или в къс интервал до шестата седмица от раждането му. Добра идея е дни преди ваксинацията малкото животинче да бъде обезпаразитено с подходящите за неговата възраст препарати. Кутретата се ваксинират по схема – през 14 дни се поставят 3 последователни ваксини. На 3 месечна възраст вече е редно да се сложи и ваксината против бяс.
Превенция
Във всички случаи кучето трябва да е напълно здраво при поставянето на ваксина. Малките нямат добре изграден имунитет преди задължителните ваксини. Ето защо не предприемайте рисковани извеждания навън, контакти с други животни или потенциално замърсени пространства.
Възрастни кучета
В Република България ежегодната ваксинация срещу бяс е задължителна. В допълнение към това, възрастните питомци се ваксинират веднъж годишно със седемвалентната ваксина, която е срещу болести като гана, парвовироза, хепатит, лептоспироза, параинфлуенца и бяс. По преценка се поставят ваксини и срещу бордетела, коронавирус и други.
Алергични реакции
Поставянето на ваксина може да предизвика алергична реакция у кучето от различен характер. Макар и по-често срещана при младите животни, алергия могат да отключат и по-възрастните. Ако забележите отоци около муцуната и очите, кожни обриви или общо неразположение, консултирайте се веднага с ветеринарния ви лекар.
Паспортът
След първата ваксинация се издава т.нар. имунизационен паспорт на кучето, в който се отбелязват всички последващи ваксини. Добре е в паспортът да се нанасят и периодите на външно и вътрешно обезпаразитяване, което е в помощ най-вече на собственика.